Σαν σήμερα 23 Σεπτεμβρίου

πεθαίνει σε ηλικία 60 ετών ο πολυβραβευμένος Αμερικανός χορογράφος και σκηνοθέτης μιούζικαλ Μπομπ Φόσι

23-9-1987

πεθαίνει σε ηλικία 60 ετών ο πολυβραβευμένος Αμερικανός χορογράφος και σκηνοθέτης μιούζικαλ, Μπομπ Φόσι.
διακόπτεται στο 77ο λεπτό και ενώ το σκορ είναι 3-0 ο αγώνας Παναθηναϊκός- ΠΑΟΚ όταν ο πρόεδρος του ΠΑΟΚ Θωμάς Βουλινός μπαίνει στο γήπεδο παίρνει την ομάδα του και φεύγει διαμαρτυρόμενος για τη διαιτησία του Καραμάνη Ο ΠΑΟΚ τιμωρείται με αφαίρεση τριών βαθμών

23-9-1990

διακόπτεται στο 77ο λεπτό, και ενώ το σκορ είναι 3-0, ο αγώνας Παναθηναϊκός- ΠΑΟΚ όταν ο πρόεδρος του ΠΑΟΚ Θωμάς Βουλινός μπαίνει στο γήπεδο, παίρνει την ομάδα του και φεύγει διαμαρτυρόμενος για τη διαιτησία του Καραμάνη. Ο ΠΑΟΚ τιμωρείται με αφαίρεση τριών βαθμών.
η Λαϊκή Δημοκρατία της Γερμανίας αποχωρεί από το Σύμφωνο της Βαρσοβίας

23-9-1990

η Λαϊκή Δημοκρατία της Γερμανίας αποχωρεί από το Σύμφωνο της Βαρσοβίας.

23-9-1991

το Κοινοβούλιο της Αρμενίας κηρύσσει την ανεξαρτησία της Δημοκρατίας από τη Μόσχα.
 η πρώτη γυναίκα που συμμετέχει σε αγώνα επίδειξης του NHL η 20χρονη Μαρόν Ρομ σημειώνει 2 γκολ σε 9 προσπάθειες σε 1 περίοδο με την ομάδα των Tampa Bay Lightning στη νίκη τους με 6-4 επί των St Louis Blues

23-9-1992

η πρώτη γυναίκα που συμμετέχει σε αγώνα επίδειξης του NHL, η 20χρονη Μαρόν Ρομ, σημειώνει 2 γκολ σε 9 προσπάθειες σε 1 περίοδο με την ομάδα των Tampa Bay Lightning στη νίκη τους με 6-4 επί των St. Louis Blues.
στη Γερμανία 50 μαζικοί τάφοι ανακαλύπτονται κοντά στο παλιό ναζιστικό στρατόπεδο του Σασενχάουζεν

23-9-1992

στη Γερμανία, 50 μαζικοί τάφοι ανακαλύπτονται κοντά στο παλιό ναζιστικό στρατόπεδο του Σασενχάουζεν.
 η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή αναθέτει στο Σίδνεϊ τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων του 2000 37 χρόνια μετά την Ολυμπιάδα της Μελβούρνης

23-9-1993

η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή αναθέτει στο Σίδνεϊ τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων του 2000, 37 χρόνια μετά την Ολυμπιάδα της Μελβούρνης.
οι ΗΠΑ χορηγούν βίζα για 14ήμερη επίσκεψη στον Τζέρι Ανταμς ηγέτη του Σιν Φέιν πολιτικού σκέλους του IRA